Wydawanie książek bywa niekiedy procesem żmudnym i stresującym. Zwłaszcza, kiedy dochodzimy do kwestii prawnych i ustalania terminów, wysokości nakładu i cen usług. Trudności doświadczają zwłaszcza debiutanci, którzy nie do końca rozumieją pewne sformułowania i nie wiedzą, na co warto zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy wydawniczej.
Umowa wydawnicza – podstawowe informacje
Umowa wydawnicza to nic innego jak porozumienie pomiędzy dwiema stronami, określające ich wzajemne prawa i obowiązki względem przedmiotu umowy. Stronami są zazwyczaj: wydawca oraz autor. W AT ONCE określa się ich mianem Wykonawcy i Zamawiającego. Przedmiotem umowy jest zaś wydanie w formie książkowej bądź cyfrowej publikacji opatrzonej numerem ISBN. To sformułowanie jest bardzo ważne, gdyż umożliwia zastosowanie stawki VAT w wysokości 5% zgodnej z ustawą o podatku od towarów i usług, co z kolei pozwala autorowi ustalić korzystniejszą cenę publikacji dla kupujących.
W dalszej części umowy wydawniczej określone zostają: harmonogram, zakres prac nad publikacją, wysokość jej nakładu, jeśli ma być wydrukowana, a także warunki współpracy z Wykonawcą.
Nieodłącznym elementem umowy wydawniczej są również licencje dotyczące praw autorskich i majątkowych. W AT ONCE oba te prawa pozostają przy Zamawiającym, co w praktyce oznacza, że autor może swobodnie dysponować wydrukowanym nakładem czy złożonymi e-bookami: sprzedawać je, rozpowszechniać, udostępniać w wolnym dostępie itd. Prawa te dotyczą również grafik dołączonych do publikacji. Zamawiający może wykorzystać np. projekt okładki, jeśli planuje przygotować serię wydawniczą.
Zamawiający musi natomiast złożyć oświadczenie, że jego publikacja stanowi w całości dzieło oryginalne i jest wolna od jakichkolwiek zapożyczeń, a także nie narusza praw autorskich ani majątkowych osób trzecich. To zabezpiecza Wykonawcę chociażby przed plagiatem.
Dobrze skonstruowana umowa wydawnicza zawiera również informacje o karach umownych. Mogą wydawać się one straszne, ale tak naprawdę gwarantują bezpieczeństwo obu stronom. Dzięki nim Wykonawca i Zamawiający mogą mieć pewność, że prace nad publikacją zostaną ukończone w terminie, a płatności zrealizowane na czas.
Korzyści płynące z umów ramowych
Jeśli planujesz wydać serię książek lub masz pomysł na kilka niepowiązanych ze sobą tematycznie publikacji, zastanów się nad wybraniem umowy ramowej. AT ONCE oferuje ją autorom, którzy planują oddać do prac wydawniczych kilka pozycji w niedługim odstępie czasowym. Korzyści z umowy ramowej są duże. Przede wszystkim ogranicza ona ilość dokumentacji i oszczędza czas Zamawiających. Ponadto tego typu umowa gwarantuje niezmienność cen usług i materiałów przez określony czas, niezależnie od sytuacji rynkowej. Trzecią korzyścią płynącą z umowy ramowej jest możliwość płatności odroczonej (do 30 dni po odebraniu nakładu), dzięki czemu Zamawiający ma szansę rozpocząć sprzedaż publikacji, a uzyskanymi przychodami pokryć koszty produkcji.
Umowa wydawnicza – na co zwrócić uwagę?
Najważniejsze w momencie podpisywania umowy wydawniczej są komfortowe warunki i przyjazne stosunki między autorem a wydawcą. Atmosfera, w której autor wie i czuje, że może dopytać o wszelkie niepokojące go kwestie lub poprosić wydawcę o wyjaśnienie niezrozumiałych terminów, a wydawca wspiera i merytorycznie doradza, jest nie do przecenienia. Buduje bowiem właściwą podstawę do współpracy korzystnej dla obu stron. Współpracy, która zaowocuje wydaną publikacją, zadowoleniem autora oraz dumą wydawcy.
O czym jeszcze warto pamiętać?
– określenie przedmiotu zamówienia “wydanie w formie książkowej bądź cyfrowej publikacji, opatrzonej numerem ISBN”, co pozwoli na skorzystanie z 5% stawki VAT
– przeniesienie praw majątkowych do publikacji, łącznie z materiałami graficznymi – w ten sposób autor będzie mógł swobodnie dysponować swoją książką
– kary umowne, które zabezpieczają obie strony oraz dają gwarancję dotrzymania terminu realizacji usług.
Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, umów się z naszymi ekspertami na konsultacje.