Co oznacza skrót ISBN?
Jest to Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki. Skrót pochodzi z języka angielskiego, od International Standard Book Number.
ISBN to unikalny numer składający się z 13 cyfr. Umożliwia on identyfikację wydawcy, a także znalezienie szczegółów dotyczących publikacji, np. tytułu lub roku wydania.
Ciekawostka: w Polsce do 2006 roku ISBN liczył 10 cyfr.
Co oznaczają cyfry numeru ISBN?
Kod ISBN podzielony jest na pięć grup.
➝ Pierwsze trzy cyfry to prefiks EAN, który pozwala na rozróżnienie numerów sprzed 2007 roku. EAN wprowadzony według nowej normy to zawsze „978”.
➝ Czwarta i piąta cyfra służą identyfikacji kraju pochodzenia publikacji oraz jej języka. Dla Polski jest to numer „83”.
➝ Cyfry od szóstej do jedenastej to unikalny numer identyfikacyjny wydawcy. Jeden wydawca może posiadać kilka takich numerów. Używa się ich do odróżnienia konkretnych produktów wydawniczych: czasopisma, magazynu, książki itp.
➝ Dwunasta cyfra oznacza numer publikacji z danej puli. Każda książka ma swój numer ISBN. Dlatego, zanim wybierzesz liczbę numerów, zastanów się, ile będziesz ich potrzebował(-a). Dostępne pule to 10, 100, 1000 lub 10 000. Po wykorzystaniu puli możesz złożyć wniosek o kolejną.
➝ Ostatnia, trzynasta cyfra, to cyfra kontrolna. Obliczana jest ona na podstawie poprzedzających ją cyfr numeru. Jej głównym zadaniem to zweryfikowanie, czy kod kreskowy został poprawnie zeskanowany oraz czy numer został właściwie utworzony.\
Potrzebujesz numeru ISBN? Wystarczy kilka kroków!
Pozyskanie numeru ISBN jest bardzo proste i bezpłatne.
Jak to zrobić prościej?
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal masz obawy lub wątpliwości związane z tym jak uzyskać ISBN – chętnie Ci pomożemy. Proces wydawania książek nie ma przed nami tajemnic!
Dodatkowo nadanie numeru ISBN może pomóc Ci zaoszczędzić – jeśli zdecydujesz się oddać swoją publikację w nasze ręce na cały proces wydawniczy, to możemy rozliczyć wszystkie etapy jedną fakturą, a koszty będą objęte 5% VAT.
Co więcej działamy w ścisłej współpracy z wydawnictwem naukowym znajdującym się na ministerialnej liście wydawnictw punktowanych, dzięki czemu autorzy-naukowcy zlecający nam proces wydawniczy mogą otrzymać książki wydane jako publikacje naukowe, z recenzją i weryfikacją antyplagiatową.