Dostępność cyfrowa tekstu to zasady projektowania i tworzenia treści cyfrowych w taki sposób, aby były dostępne i użyteczne dla wszystkich odbiorców, niezależnie od ich umiejętności czy urządzenia, na którym odczytują te teksty (komputer, tablet, telefon). Z kolei prosty język to sposób pisania, który sprawia, że tekst jest łatwy do czytania i zrozumienia dla jak najszerszej grupy odbiorców.
Nie każdy tekst dostępny cyfrowo musi wykorzystywać zasady prostego języka. Na przykład w tekstach naukowych, technicznych lub branżowych, skierowanych do ekspertów, nie unikniemy terminów lub bardziej złożonych zdań i sformułowań. W pewnych przypadkach precyzja terminologiczna jest ważniejsza niż prostota i zbytnie uproszczenie tekstu mogłoby przynieść więcej szkody niż korzyści.
Jednak pewnym tekstom trudno jest się obejść bez prostego języka. Mowa o tekstach użytkowych, czyli takich, które w codziennym życiu pełnią funkcje praktyczne, np. pisma urzędowe czy ogłoszenia. Gdy w takich tekstach z jednej strony dbamy o wizualną przystępność, a z drugiej utrudniamy odbiór treści skomplikowanymi zdaniami i niejasnymi sformułowaniami – mijamy się z celem. Odbiorcy komunikatów nie zrozumieją treści w pełni, a tym samym my jak nadawcy nie uzyskamy efektu, o który nam chodzi.
Innymi słowy: wizualna forma to jedna strona medalu, druga to warstwa językowa. Dla przykładu: osoby z dysleksją czytają wolniej i mają trudność z płynnością czytania, dlatego wszelkie elementy komplikujące przekaz dodatkowo spowalniają u nich przyswajanie informacji. Brnięcie przez tekst nieczytelny graficznie już bywa dużym wyzwaniem, a co dopiero, gdy dojdzie do niego problem z odczytaniem sensu.
Kiedy szczególnie warto łączyć dostępność cyfrową tekstu z prostym językiem?
Teksty użytkowe lubią prosty język
Gdy spełniamy wymogi dostępności cyfrowej tekstu, sprawiamy, że tekst jest łatwiejszy w odbiorze, zwłaszcza przez osoby ze szczególnymi potrzebami. Prosty język jako standard komunikacji wspiera ten odbiór na poziomie językowym i edytorskim. Takie połączenie sprawdza się wyjątkowo dobrze w przypadku tekstów użytkowych, takich jak:
Podsumowanie
Teksty stworzone zgodnie ze standardami dostępności cyfrowej tekstu i prostego języka są wyjątkowo skuteczne, ponieważ:
Zajrzyj też do tekstu „Prosty język w biznesie i urzędzie” i poznaj najważniejsze zasady prostego języka.
A tu znajdziesz podpowiedzi, jak łatwo możesz sprawdzić, czy Twoje dokumenty spełniają wymogi dostępności.
Jeśli interesuje Cię dostępność cyfrowa tekstu i prosty język, śledź nasz blog. Wkrótce pojawią się tu kolejne treści na te tematy.